27/10/2016

Nowa kopalnia diamentów w Kanadzie

Gahcho Kué to nowe źródło diamentów w Kanadzie i efekt współpracy De Beers Canada z Mountain Province Diamonds.

Jak informuje prezes i dyrektor generalny Mountain Province Patrick Evans „Sprzedaż będzie zależeć od tego, jak szybko narasta produkcja. Może to zająć około sześciu miesięcy, aby osiągnąć produkcję handlową. Oczekujemy, że osiągnięcie pełnej wydajności zajmie nam około ośmiu miesięcy”. Evans zaznacza przy tym, że będzie można spodziewać się jednej sprzedaży w tym roku – prawdopodobnie w listopadzie. Jeżeli wydobycie będzie większe, niż oczekiwano, możliwa będzie aukcja już we wrześniu i następna w listopadzie.

Sprzedaż diamentów wydobytych w kopalni odbywała się będzie w Antwerpii za pośrednictwem Bonas. Szacuje się, że będzie to około 10 aukcji rocznie. Według obliczeń Evansa kopalnia powinna być rentowna już w 2017 roku.

Główna kategoria kamieni wydobywanych w Gahcho Kué to wysokiej jakości białe diamenty. Istnieje także potencjał do wydobycia diamentów fantazyjnych o zabarwieniu żółtym i różowym.

Zapowiadane wydobycie diamentów w przyszłym roku to od 5 mln do 6 mln karatów przy pełnej produkcji na światowym rynku około 130 milionów karatów.

Źródło: Rapaport