20/06/2016

Palma wskazująca złoża diamentów?

Geolodzy odkryli palmę, która wskazuje na lokalizację złóż diamentów. Rosnąca w Liberii roślina Pandanus candelabrum występuje wyłącznie tam, gdzie w kolumnach kimberlitowych znajdują się diamenty.

Diamenty powstają setki kilometrów pod powierzchnią Ziemi i są wynoszone przez erupcje wulkaniczne m.in. w kominach kimberlitowych. W Afryce Zachodniej wiele ludzi zajmuje się poszukiwaniem diamentów w osadach rzecznych. Trafiają tam kamienie wypłukane z kominów kimberlitowych. Poszukiwanie takich kominów w dżungli jest bardzo trudne.

W Liberii w glebie nad kominem znaleziono cztery diamenty. Najważniejsze było jednak odkrycie, że znajduje się tam roślina, która prawdopodobnie występuje wyłącznie przy kominach kimberlitowych. We współpracy z naukowcami z Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Kent oraz Missouri Botanical Garden zidentyfikowano roślinę jako Pandanus candelabrum. Wiadomo, że występuje ona od Kamerunu po Senegal.

Jeśli spostrzeżenia co do rośliny okażą się prawdziwe, znacznie łatwiej będzie wyszukiwać kominy kimberlitowe. Dla krajów Afryki Zachodniej może być to spora szansa.