13/06/2022

PIĘĆ NAJCIEKAWSZYCH TRENDÓW W BIŻUTERII W 2022 ROKU

Już od zarania dziejów człowiek odczuwał potrzebę wyrażania swojej osobowości. Jednym ze sposobów realizacji tego pragnienia było dzielenie się wrażeniami estetycznymi i stąd zrodziła się chęć zdobienia zarówno otaczających przedmiotów jak i własnego ciała. Tak powstała biżuteria, która niejednokrotnie pełniła wiele funkcji. Nie tylko zdobiła, ale również podkreślała status społeczny jej właściciela, a także chroniła go przed złymi mocami. Po dzień dzisiejszy magia biżuterii trwa i silnie oddziałuje na ludzką wyobraźnię, nadal jest przedmiotem pożądania, pasji ale także wyrazem miłości, przyjaźni, uznania. Wyraża również ideologie i myśli społeczne rodzące się w naszych umysłach. Razem z ubiorem oraz makijażem jest elementem tworzącym modę i razem z nią zmienia się ulegając różnym trendom.

Opierając się na opracowaniu opublikowanym przez Rapaport, czyli niekwestionowanego guru w świecie diamentów, przedstawiamy zestawienie pięciu najbardziej popularnych trendów w stylistyce biżuterii z diamentami obowiązujących w roku 2022.

1. Nie tylko okrągły brylant i nie musi być biały …

Brylant, czyli diament o szlifie brylantowym okrągłym, nadal pozostaje najbardziej popularnym kamieniem w pierścionkach zaręczynowych. To nadal klasyka klasyki. Jednakże coraz większą popularnością cieszą się szlify fantazyjne tj. łezka, markiza, szlif szmaragdowy, radiant, asscher itp. Indywidualistki wybierają właśnie te kształty chcąc podkreślić swą wyjątkowość i nietuzinkowość.

Różne szlify diamentów

Biorąc pod uwagę barwę, to białe/transparentne diamenty zdecydowanie królują na rynku jubilerskim. Jednakże odnotowano powrót diamentów o barwie szampańskiej, koniakowej, a także szarej w połączeniu z efektem „salt & pepper” (diamenty „salt & pepper” czyli „sól i pieprz” to diamenty w których inkluzje grafitu są wyraźnie widoczne i tworzą intrygujące wzory, każdy z nich jest inny, indywidualny, dlatego najczęściej są wykorzystywane w biżuterii artystycznej)

2. Duże jest piękne…

Ktoś kiedyś powiedział „od przybytku głowa nie boli”. Jest to przewodnie motto maksymalistów, czyli tych, którzy są zwolennikami rozmiarów XXXXL. Duże bransolety, oversizowe naszyjniki, kolczyki sięgające do ramion to ulubione formy tego trendu. Wyznawczynią tej filozofii jest ikona stylu ponad stuletnia Iris Apfel. W biżuterii diamentowej ten trend wyraża się w przerośniętych formach wysadzanych drobnymi diamentami, w długich ażurowych kolczykach lub diamentach o dużych rozmiarach. Ten wybór upomina się o zasobny portfel , ale przecież należy pamiętać, że diament nigdy nie jest za duży 😉 Diamenty to również inwestycja w naszą przyszłość co oznacza, że im większy diament tym większy będzie zysk.

Duże jest piękne …

Diamenty nigdy nie są za duże …

3. Klasyka inaczej.

W niejednej szkatułce znajdziemy klasyki gatunku takie jak bransoletka w stylu „tennis” (jest to bransoletka składająca się z połączonych w rząd elementów inkrustowanych diamentami) , „eternity band” (czyli pierścionek w formie obrączki wysadzanej dookoła diamentami) lub kolczyki „kółka”. W tym sezonie forma pozostaje ta same, ale zmienia się kolorystyka. Modne są zestawienia diamentów o bogatej palecie barwnej, tworzące „tęczowe” dzieła sztuki jubilerskiej.

4. Współczesna forma amuletu.

Tak jak nasi przodkowie wierzymy w swoistą magię i energię przekazywaną przez kamienie szlachetne, a pamiętajmy, że diament jest ich niekwestionowanym królem. W starożytnej Grecji wierzono, że jest niepokonany, niezwyciężony, daje siłę i czystość umysłu. Nie tylko same kamienie przekazują moc, ale również symbole i znaki graficzne tj. krzyż, swastyka ( ta o pozytywnej energii), „dłoń Fatimy”, symbole zaczerpnięte z alfabetu chińskiego itp. Dlatego projektanci biżuterii wykorzystując cenne klejnoty tworzą z nich różne wzory i ornamenty o określonej semantyce.

5. Biżuteria ślubna.

Po okresie ograniczeń związanych z pandemią powróciły huczne imprezy weselne. Biżuteria ślubna to nie tylko ta noszona przez pannę młodą. Druhny oraz zaproszeni goście również lubią przyozdobić swoje kreacje. Nadal królują romantyczne zestawienia pereł z diamentami oraz koronkowe naszyjniki i kolczyki. Do łask powróciły przerysowane w swej formie ozdoby wpisujące się w trend kolorowych neonów.

Ślubna diamentowa koronka

Autor: Kinga Dziekońska