9/01/2017

Tajniki diamentów w barwach fantazyjnych

Rynek diamentów i kamieni szlachetnych jest dość enigmatyczny. Z jednej strony cały cały czas podąża za modą i najnowszymi trendami, z drugiej zaś jego podstawowy produkt to kamienie występujące na naszej planecie od czasów starożytnych.

Wielki powrót kolorów

Podczas kiedy diamenty o barwach fantazyjnych służyły jako ozdoby różnym cywilizacjom przez tysiąclecia, dopiero niedawno zaczęły wracać do łask w naszej epoce. Kolorowe diamenty wróciły na salony dwie dekady temu i od tego czasu ich popularność cały czas rośnie. Tak bardzo, że największe firmy jubilerskie takie jak Zales, Tiffany & Co., czy Blue Nile w ostatnich latach bardzo mocno zwiększyły ilość swoich kolekcji z żółtymi diamentami.

Zarówno konsumenci jak i inwestorzy coraz częściej decydują się na zakup naturalnych diamentów o barwach fantazyjnych, po części z uwagi na ich mocno ograniczoną ilość. Diamenty kolorowe występują w przyrodzie niezwykle rzadko, a z uwagi na duży popyt ich złoża bardzo szybko się wyczerpują. Dodatkowo ich popularność podsycają takie sławy jak Jennifer Lopez, której na zaręczyny Ben Affleck wręczył pierścionek z rzadkim różowym diamentem.

Wszystko jest kwestią koloru

Przy produkcji biżuterii należy brać pod uwagę znaczące różnice pomiędzy diamentami o barwach fantazyjnych, a ich bezbarwnymi odpowiednikami. Przede wszystkim należy pamiętać, że tak jak sugeruje nazwa, w przypadku diamentów kolorowych najważniejszy jest kolor. Oznacza to, że pozostałe parametry takie jak masa, szlif i czystość są brane pod uwagę w drugiej kolejności, a to na czym się skupiamy przy ocenia kamienia to jego kolor diamentu. Kolor naturalnego diamentu o barwie fantazyjnej oceniany jest na podstawie jego intensywności, odcienia, kombinacji kolorów i stopnia nasycenia.

Diamenty bezbarwne szlifuje się tak aby światło wpadało do środka i wychodziło z kamienia jak najszybciej w celu uzyskania maksymalnej brylancji i blasku. Z kolei diamenty o barwach fantazyjnych otrzymują szlif zatrzymujący światło wewnątrz kamienia, aby odbijało się od maksymalnie dużej ilości faset ukazując głębie koloru.

Wybór odpowiedniej oprawy uzależniony jest od koloru diamentu, który stanowi najważniejszy element biżuterii. Tajniki sztuki złotniczej nakazują między innymi użycia koszyczka pod oprawianym kolorowym diamentem, co pozwala na lepsze wydobycie barwy fantazyjnej. Naturalnie kolor metalu koszyczka musi być spójny z barwą diamentu. Ponadto krapy trzymające diament bez względu na kolor metalu całej biżuterii, muszą mięć kolor odpowiadający barwie diamentu. Na przykład przy oprawie żółtego diamentu, krapy i koszyczek muszą być zrobione z żółtego złota, zaś w przypadku różowego diamentu idealne będzie złoto różowe.

Kolor determinuje szlif diamentu oraz formę oprawy

Jako że w diamentach kolorowych to właśnie kolor odgrywa kluczową rolę, zadaniem szlifu oraz oprawy jest jak najlepsze jego zaprezentowanie. Podczas kiedy szlif brylantowy najkorzystniej wpływa na wygląd diamentów bezbarwnych, najlepszymi kształtami dla diamentów kolorowych są radiant, poduszka i princessa. Natomiast oprawy najlepiej uwidaczniające kolor diamentu za wyjątkiem bezpośredniej oprawy trzymającej kamień, będą używać kontrastujących kolorystycznie metali oraz bocznych kamieni.

Natura zawsze wygrywa

Jak to zazwyczaj bywa z popularnymi przedmiotami, również w przypadku diamentów mamy do czynienia z dużą ilością alternatywnych rozwiązań takich jak diamenty barwione czy syntetyczne. Diamenty takie są zdecydowanie tańsze niż ich naturalni rywale natomiast nie mogą się z nimi równać jeśli chodzi o jakość i piękno. Coraz więcej klientów zdaje sobie z tego sprawę, dlatego popyt na naturalne diamenty w barwach fantazyjnych, pomimo ich wysokiej ceny, cały czas rośnie. Ponadto biżuterię z naturalnymi diamentami kolorowymi można czyścić oraz naprawiać bez obaw, że stracą one kolor. Co jest częstym zjawiskiem w przypadku diamentów barwionych.

Producenci biżuterii muszą pamiętać, że projektowanie i produkcja biżuterii z diamentami o barwach fantazyjnych jest zupełnie inne niż w przypadku diamentów bezbarwnych. Nawet najbardziej doświadczeni złotnicy czasem napotykają na kwestie, których wcześniej nie byli świadomi. Dlatego też warto cały czas poszerzać i akumulować swoją wiedzę w zakresie kolorowych diamentów. Tym bardziej że ich popularność cały czas rośnie, a ilość diamentów o barwach fantazyjnych występujących w naturze jest mocno ograniczona.

Autor: Michał Krzywiak

Źródło: Rapaport