07/08/2019

THE ARGYLE PINK DIAMONDS TENDER

Rio Tinto Group (brytyjsko- australijskie przedsiębiorstwo, trzeci pod względem wielkości koncern wydobywczy na świecie, jedną z jego działalności jest wydobycie diamentów) zaprezentowało kolekcję różowych i niezwykle rzadkich czerwonych diamentów, które zostaną sprzedane na tegorocznej aukcji zwanej The Argyle Pink Diamonds Tender.

Argyle kopalnia diamentów znajdująca się w East Kimberley w północnej części Western Australia. Argyle nie tylko dostarcza 90% diamentów wydobytych na terenie Australii, ale może pochwalić się największym wydobyciem diamentów na świecie. Jednakże, ze względu na ich jakość, większość przeznaczona jest do zastosowania w przemyśle, a tylko niewielki procent można uznać jako diamenty jubilerskie (gem quality). Argyle słynie z wydobycia niezwykle rzadkich i drogich diamentów różowych i czerwonych. Największe i najcenniejsze okazy nie trafiają na rynek komercyjny, są sprzedawane na organizowanych raz do roku aukcjach zwanych The Argyle Pink Diamonds Tender. Pierwszą aukcję zorganizowano w 1984roku , czyli w tym roku przypada 35 edycja i biorąc pod uwagę, iż złoża Argyle są na wyczerpaniu, może to być jedna z ostatnich. Rokuje to wzrost, już i tak wysokich, cen różowych diamentów. Z pewnością są one jedną z najlepszych diamentowych inwestycji.

W skład tegorocznej kolekcji najcenniejszych klejnotów wchodzą 64 diamenty o łącznej masie 56,28ct. Najważniejszym okazem jest diament „Enigma” o masie 1,75ct oraz barwie Fancy Red. Jest to trzeci czerwony diament o masie przekraczającej 1,5ct jaki wydobyto w tej kopalni w okresie ubiegłych 40 lat. Rekordowym kamieniem był The Argyle Muse o masie 2,28ct i barwie fancy purplish-red. Został on sprzedany anonimowemu nabywcy, jednakże ze względu na zasadę, że Rio Tinto nie ujawnia wpływów z aukcji, nie podano jaką osiągnął cenę. Szacowano ją na 14-21 milionów USD.

Prawdziwymi bohaterami roku 2019 jest sześć diamentów tworzących kolekcję zatytułowaną: „The Quest for the Absolute”:

1.

Argyle Enigma™ , 1,75ct, szlif radiant , Fancy Red

2.

Argyle Amari™, 1,48 ct, szlif serca, Fancy Vivid Purplish Pink

3.

Argyle Elysian™, 1,20ct, szlif cushion (poduszki), Fancy Vivid Pink

4.

Argyle Verity™, 1,37ct, szlif owalny, Fancy Vivid Purplish Pink

5.

Argyle Opus™, 2,01ct, szlif brylantowy okrągły, Fancy Intense Pink

6.

Argyle Avenoir™, 1,07ct, szlif owalny, Fancy Red

Kolekcja „The Quest for the Absolute”

Kolekcja zostanie zaprezentowana w Perth, Hong Kongu i Nowym Jorku. Oferty cenowe można złożyć do 9 października.

My ze swojej strony proponujemy prawdziwy okaz diament o masie 1,00ct i barwie Fancy Intense Pink.

Różowy diament – Zdjęcie 1

Różowy diament – zdjęcie 2

Różowy diament – zdjęcie 3

Autor: Kinga Dziekońska