16/10/2020

102,39ct okaz D FLAWLESS sprzedany przez Sotheby’s za 15,7 miliona dolarów

Słynny dom aukcyjny Sotheby’s, a dokładnie jego oddział w Hong Kongu, może pochwalić się niezwykłym sukcesem. Na aukcji 5 października sprzedał 102,39 ct diament o najlepszej barwie D oraz najlepszej czystości FL (flawless). Ten niezwykły okaz osiągnął cenę 15,7 miliona dolarów. Zakupu dokonano składając ofertę przez telefon, a nabywca pozostał anonimowy.

Diament, jako surowy kryształ ważył 271ct , został znaleziony dwa lata temu w kopalni Victor Mine w Ontario w Kanadzie . Obróbkę klejnotu, która trwała ponad rok, powierzono firmie Diacore. Kopalnia Victor Mine została otwarta w 2008 roku i jest drugą kopalnią w Kanadzie należącą do koncernu DeBeers.

Surowy kryształ diamentu

Bez wątpienia sprzedaż diamentu o masie ponad 100ct za ponad 15 milionów w niespokojnym czasie pandemii ma szczególny wymiar, udowadnia , że kolekcjonerzy nadal poszukują wyjątkowych okazów. Życie toczy się dalej.

Diament należy do czołówki diamentów o masie ponad 100ct sprzedanych przez domy aukcyjne . Jednakże rekord należy do 163,41 karatowego diamentu sprzedanego w 2017 roku w Genewie przez Christie’s za 33,7 miliona dolarów.

No cóż , nam śmiertelnikom pozostają marzenia …. oraz ogromna selekcja mniejszych, ale równie doskonałych diamentów D Flawless.

Autor: Kinga Dziekońska