27/01/2021

JAK ZABEZPIECZYĆ DIAMENT?

Przedsiębiorstwo Opsydia, wykorzystując najnowsze badania Uniwersytetu Oksfordzkiego dotyczące zastosowań technologii laserowej (laser pulsacyjny dostarczający wiązkę energii w czasie krótszym od jednej trylionowej sekundy), stworzyło metodę nanoszenia inskrypcji na diamencie pod powierzchnią faset. W ten sposób można oznaczyć diamenty o czystości internally flawless (IF) bez wpływu na zmianę klasyfikacji czystości kamienia. Logo, numer seryjny, kod grawerowane są w nano-skali (10-6) i możliwe są do odczytania pod mikroskopem o 100-krotnym powiększeniu. Ze względu na umieszczenie inskrypcji wewnątrz diamentu (pod powierzchnią) nie można jej spolerować ani usunąć w żaden inny nieinwazyjny sposób.

Umieszczając określone dane na diamencie można go powiązać z certyfikatem laboratoryjnym, z surowym kryształem z którego powstał, można go przypisać określonemu wyrobowi jubilerskiemu.

Jak stwierdził prezes firmy Opsydia, Andrew Rimmer, jest to prawdziwy kamień milowy w rozwoju technologii zabezpieczania diamentów. Ofiarowuje nowe możliwości laboratoriom certyfikującym diamenty, firmom szlifierskim oraz firmom jubilerskim.

Autor: Kinga Dziekońska