Diamenty inwestycyjne

Chciałoby się powiedzieć, iż każdy diament jest diamentem inwestycyjnym, gdyż posiada swoją wartość, jednakże nie każdy diament będzie bardzo dobrą inwestycją o dobrej stopie procentowej. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie diamentów

\Wartość diamentu szacuje się biorąc pod uwagę ustalone kryteria tj. masa (carat), barwa (colour), czystość (clarity) oraz szlif (cut) (tzw. 4C). Dodatkowo na cenę wpływa fluorescencja. Na wartości zyskują również diamenty opatrzone certyfikatem międzynarodowym oraz numerem laserowo wygrawerowanym na rondyście diamentu. Numer na kamieniu powinien korespondować z numerem na certyfikacie. Większość oferowanych przez nas  diamentów posiada certyfikat międzynarodowy wystawiony przez jedno z trzech największych laboratoriów: GIA, HRD, IGI. Wspomniane laboratoria są placówkami naukowymi, których zadaniem jest badanie i sprawdzanie diamentów oraz szerzenie wiedzy na ich temat. Każdy diament, który trafia do certyfikacji jest skrupulatnie sprawdzany przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Jakie diamenty są najlepszą inwestycją?

Istnieją dwie szkoły inwestowania w diamenty. Według pierwszej najbezpieczniej kupować kamienie powszechnie używane w jubilerstwie tzn. o masie 0,50 – 1,00 ct, barwie G, czystości VS i szlifie co najmniej bardzo dobrym. Druga zaleca wybór diamentów z najwyższej półki, czyli o masie od 1,00 ct wzwyż, barwie D, czystości  FL - IF  oraz doskonałych parametrach szlifu (tzw. 3x Excellent) bez śladu fluorescencji. W ostatnim czasie obserwujemy też wzrost zainteresowania inwestorów diamentami o barwach fantazyjnych tzw. fancy colours. Wynika to z ich niezwykłej rzadkości.  

Sprawdź ofertę

Podstawowym źródłem wiedzy na temat handlu diamentami jest Rapaport Price List, czyli zestawienie w postaci tabeli obowiązujących cen diamentów w zależności od ich parametrów. Jest to bardzo przydatne narzędzie pozwalające oszacować wzrost cen diamentów na przestrzeni wybranego okresu czasu. Po raz pierwszy Rapaport Price List została przedstawiona w 1978 roku przez Martina Rapaporta, założyciela Rapaport Diamond Group. RapNet jest również miejscem gdzie spotykają się kupcy oraz dealerzy diamentów z całego świata.

Dlaczego diamenty są pewną inwestycją?

Od zarania dziejów diamenty są jedną z najlepszych form zabezpieczenia majątku i jego przenoszenia. W niewielkiej masie i objętości skumulowana jest niezwykle wysoka wartość. 

Przyszli inwestorzy powinni  pamiętać, iż diamenty są inwestycją długoterminową, co najmniej dziesięcioletnią. 

Należy zwrócić również uwagę na fakt, iż w świetle prawa podatkowego, w przeciwieństwie do złota, diamenty traktowane są jako towar handlowy obciążony 23% podatkiem VAT. W związku z tym, rozważając poszerzenie swojego portfela inwestycyjnego właśnie o diamenty, warto rozważyć zakup na firmę, aby w momencie odsprzedaży móc odzyskać zapłacony podatek VAT.

Skontaktuj się z naszym ekspertem (+48) 61 648 28 21 Pon. — Pt. 8-16

Nowe w ofercie