Diamenty poradnik barwa video

Barwa diamentów

Zdecydowana większość wydobywanych diamentów posiada delikatne brązowe lub żółte zabarwienie. Z założenia im brylant bielszy, tym wyższa jest jego wartość. Wyjątek stanowią bardzo rzadkie diamenty o intensywnych kolorach zwanych barwami fantazyjnymi, m.in. niebieskie, różowe, zielone. Określenie: barwa fantazyjna, używane jest wyłącznie w stosunku do diamentów których barwa jest naturalna, nieosiągnięta drogą technologii sztucznego barwienia.

Diament poradnik barwa

Wyróżnia się diamenty o barwach fantazyjnych, oraz diamenty o barwach typowych tzn. bezbarwnych po różne odcienie barwy żółtej, brązowej lub szarej. Pośród diamentów o barwach typowych, które oceniane są w skali od D do Z najrzadsze i najbardziej cenione są diamenty o barwie D, czyli całkowicie bezbarwne. Skala określająca stopień bezbarwności diamentów została ustalona przez GEMMOLOGICAL INSTITUTE OF AMERICA (GIA) i jest powszechnie stosowana. Różnice w typowych barwach diamentów są bardzo subtelne, dlatego stopień bezbarwności określa się w specjalnych warunkach oświetleniowych oraz porównując do wzorców. Ta skala nie określa diamentów o barwie fantazyjnej.

Schemat barwy diamentów

Klienci często wybierają brylanty o barwie H – biel (zwykle w połączeniu z czystością SI) z uwagi na fakt, iż jest to najlepszy kompromis między ceną, a jakością.

Rzadziej wybierane są brylanty o barwie I lub J – biel wpadająca w zółtawy odcień. Natomiast Klienci, o bardziej zasobnych portfelach niejednokrotnie decydują się na kamienie o barwie co najmniej G – delikatna biel (zazwyczaj w połączeniu z czystością minimum VS).