poradnik-szlif-video

Diamenty inwestycyjne

Pojęcie diamenty inwestycyjne jest sformułowaniem czysto marketingowym ponieważ nie istnieje osobna kategoria diamentów inwestycyjnych. Diamenty dzielimy tylko i wyłącznie na diamenty przemysłowe oraz diamenty jubilerskie. Aczkolwiek diamenty jubilerskie ze względu na klasę czystości i barw można podzielić na komercyjne (czystość między SI1-P3, barwa między H-Z) oraz inwestycyjne (czystość między IF-VS2, barwa między D-G). W każdym razie tak to wygląda na bogatszych, zachodnich rynkach. W Polsce diamenty komercyjne, o klasie H/SI2 mogą być bardzo trafioną inwestycją, bo najłatwiej można je sprzedać i jest to dobry standard dla wielu jubilerów. Niemniej każdy diament jubilerski ma swoją określoną wartość i może być traktowany jako inwestycja, a im taniej go kupimy tym lepsza będzie to inwestycja. Najważniejsze żeby kupować diamenty w realnych cenach hurtowych, im bliżej źródła i bez zbędnych pośredników tym lepiej dla naszej inwestycji.

Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie diamentów od hurtowni takich jak nasza, ponieważ zaopatrujemy się u największych światowych producentów diamentów, którzy kamienie sprzedają tylko dużym odbiorcom hurtowym. Dzięki temu rozwiązaniu nasi klienci mają pewność, że kupują diamenty w możliwie najniższych cenach bez marży całego łańcucha pośredników. Dodatkowo bardzo ważnym aspektem zakupu diamentów w profesjonalnej hurtowni jest bezpieczeństwo transakcji i gwarancja autentyczności kamieni.

Należy zwrócić również uwagę na fakt, że w świetle prawa podatkowego, w przeciwieństwie do złota, diamenty traktowane są jako zwykły towar handlowy obciążony 23% podatkiem VAT. W związku z tym rozważając poszerzenie swojego portfela inwestycyjnego właśnie o diamenty warto rozważyć zakup na firmę, aby w momencie odsprzedaży móc odzyskać zapłacony podatek VAT.

Diament jest minerałem najrzadziej występującym w przyrodzie i właśnie dlatego zdobył miano króla kamieni szlachetnych oraz uznanie zaawansowanych inwestorów szukających alternatywnych dróg lokowania kapitału.

Oczywistym jest, że diament musi być naturalny i niepoprawiany jeśli myślimy o jego dalszej odsprzedaży.

Ponadto im wyższa barwa i czystość kamienia tym jest on rzadszy, a co za tym idzie łatwiej znaleźć na niego kupca. Międzynarodowy certyfikat laboratorium GIA, HRD lub IGI (pozostałe zasadniczo się nie liczą) nie jest obowiązkowym dokumentem jeśli chcemy traktować nasz zakup jako inwestycję, ale z pewnością ułatwia zawieranie transakcji ponieważ stanowi uznane na całym świecie poświadczenie parametrów danego kamienia. Jeśli kupujemy diamenty w celach inwestycyjnych, sugerujemy nalegać na certyfikat jednego z tych trzech laboratoriów przynajmniej dla diamentów od 0,50 ct w górę.

JAK ZWERYFIKOWAĆ AUTENTYCZNOŚCI ZAKUPIONYCH DIAMENTÓW?

TUTAJ znajdą Państwo ogólnokrajową listę Rzeczoznawców Diamentów Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego, lub TUTAJ listę Rzeczoznawców Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, u których w razie jakichkolwiek wątpliwości możecie zweryfikować autentyczność oraz jakość zakupionych u nas diamentów.