poradnik-odiamentach-video

O Diamentach

Niekwestionowanym królem kamieni szlachetnych jest diament, z greckiego zwany "Niezniszczalnym", który po odpowiednim oszlifowaniu, wydobywającym z niego piękno, staje się obiektem pożądania zarówno Pań jak i Panów na całym świecie. Ten najcenniejszy kamień szlachetny jest najtwardszym znanym materiałem, który przetrwał już 3 miliardy lat opierając się siłom natury. To właśnie wtedy w wyniku działania temperatury 1325°C oraz ciśnienia 50 tys. kg/cm2 - to tak, jakby wieżę Eiffla postawić na dłoni, powstały diamenty stając się najwspanialszym tworem natury. Diament to najczystsza krystaliczna odmiana węgla, oznacza to, że pod względem chemicznym jest on czystym węglem. Co za tym idzie diament spala się w temperaturze ok. 1000°C nie pozostawiając popiołu.

poradnik-odiamentach-obraz1

Mimo, iż od zawsze stanowiły symbol władzy i potęgi, gorączka diamentów rozpoczęła się na dobre dopiero w XIX wieku. Od tamtego czasu trwa po dziś dzień. Duże diamenty stanowią jedne z najcenniejszych klejnotów na Świecie. Największy diament znaleziony w RPA w 1905 roku miał masę 3106 karatów. Po dokonaniu podziału na 105 części i oszlifowaniu, największą z nich o wadze 530,2 karatów osadzono w berle królowej Anglii. Nosi nazwę Wielkiej Gwiazdy Afryki (Cullinan I).

Na całym świecie istnieją obowiązujące kryteria, które określają obiektywnie wartość i specyfikację każdego diamentu – określane są one jako zasada 4C: Masa (Carat Weight), Czystość (Clarity), Barwa (Colour), Szlif (Cut). W oparciu o tę zasadę wykonywana jest wycena, która decyduje o wartości diamentu. Na przykład dwa na pozór niemal identyczne kamienie o podobnej masie mogą różnić się ceną nawet o kilkadziesiąt procent. Rapaport Diamond Report jest cennikiem tworzonym przy uwzględnieniu szczegółowej analizy rynku diamentów.

poradnik-odiamentach-obraz2

Każdy diament powinien posiadać certyfikat sporządzony przez eksperta gwarantujący klientowi, że kamień jest autentyczny, a jego parametry zostały opisane w sposób rzetelny. Wartość kamienia dodatkowo podnosi się, jeśli certyfikat wystawiony jest przez jedno z niezależnych, międzynarodowych laboratoriów gemmologicznych GIA, IGI lub HRD.

Obecnie więcej niż 3/4 ilości wydobywanych diamentów wykorzystywana jest w przemyśle. Diamenty przemysłowe to wszystkie te, które nie nadają się do celów jubilerskich. W ostatnich latach w laboratoriach zaczęto pracować nad poprawianiem jakości diamentów. Najczęstszym sposobem zmiany barwy jest poddanie diamentów promieniowaniu powodującemu, iż kamień brązowy zmieni barwę na żółtą. Poprzez zastosowanie lasera i wypaleniu ciemnych inkluzji, diament nabiera innego wyglądu i brylancji.