O diamentach

Diament jest niekwestionowanym królem kamieni szlachetnych. Jego nazwa wywodzi się od greckiego słowa “adamas”, co oznacza niezniszczalny, niepokonany, utożsamiany był z siłą oraz czystością umysłu. Po odpowiednim oszlifowaniu przeradza się w wyjątkowy klejnot. Ten najcenniejszy kamień szlachetny jest najtwardszym znanym materiałem, powstałym około 3 miliardów lat temu, w warunkach wysokiej temperatury 900-1300°C oraz wysokiego ciśnienia 4,5-6G Pa, na głębokości 150-200 km. Pod względem chemicznym diament jest czystym węglem, a układ atomów tego pierwiastka w sieci krystalicznej odpowiada za niezwykłą twardość tego minerału. Diament jest idealnym izolatorem elektrycznym, jednakże doskonałym przewodnikiem cieplnym. Spala się w temperaturze około 1000°C nie pozostawiając popiołu.

Mimo, iż od zawsze stanowiły symbol władzy i potęgi, gorączka diamentów rozpoczęła się na dobre dopiero w XIX wieku. Od tamtego czasu trwa po dziś dzień. 

Duże diamenty stanowią jedne z najcenniejszych klejnotów na świecie. Największy diament znaleziony w RPA w 1905 roku miał masę 3106 karatów. Po dokonaniu podziału na 105 części i oszlifowaniu, największy z nich o wadze 530,2 karatów osadzono w berle królowej Anglii. Nosi nazwę Wielkiej Gwiazdy Afryki (Cullinan I).

Jak wycenia się diamenty?

Na całym świecie istnieją obowiązujące kryteria, które określają obiektywnie wartość i specyfikację każdego diamentu – określane są one jako zasada 4C: Masa (Carat), Czystość (Clarity), Barwa (Colour), Szlif (Cut). W oparciu o tę zasadę wykonywana jest wycena, która decyduje o wartości diamentu. Na przykład dwa na pozór niemal identyczne diamenty o podobnej masie mogą różnić się ceną nawet o kilkadziesiąt procent. Rapaport Diamond Report jest cennikiem tworzonym przy uwzględnieniu szczegółowej analizy rynku diamentów.

Każdy diament powinien posiadać certyfikat sporządzony przez eksperta gwarantujący klientowi, że kamień jest autentyczny, a jego parametry zostały opisane w sposób rzetelny. Wartość diamentu dodatkowo podnosi się, jeśli certyfikat wystawiony jest przez jedno z niezależnych, międzynarodowych laboratoriów gemmologicznych GIA, IGI lub HRD.

Sprawdź ofertę

Nowe w ofercie