51,38-katarowy diament o nazwie Dynasty sprzedany 

W dniu 2 sierpnia 2018 roku, podczas aukcji internetowej, został sprzedany 51,38-karatowy diament o nazwie Dynasty (Dynastia), którego właścicielem był rosyjski koncern diamentowy ALROSA. Był to największy i najdroższy szlifowany diament sprzedany w historii tej firmy.

Diament Dynasty o szlifie brylantowym okrągłym, masie 51,38ct, najlepszej barwie D, czystości VVS1 oraz najwyższych parametrach opisujących jakość szlifu (tzw. Triple Exellent) to największy kamień będący częścią kolekcji diamentów o tej samej nazwie.  Sprzedaż całej kolekcji przyniosła około 10 milionów dolarów, jednakże nie ujawniono kwoty uzyskanej ze sprzedaży najcenniejszego okazu.

Diament Romanovs 

Kolekcję tworzyło pięć diamentów powstałych po oszlifowaniu surowego kryształu o masie 179ct, któremu nadano nazwę Romanovs. Znaleziono go  w 2015 roku w Jakucji w Republice Sakha. Obróbka, czyli cięcie i szlifowanie, kryształu zajęła 1,5 roku dając w efekcie kamienie o najwyższej jakości. Oprócz wspomnianego Dynasty powstały również: brylant Sheremetev o masie 16,67ct, owalny Orlov – 5,05ct, Vorontsov o szlifie gruszki i masie 1,73ct oraz owalny Yusupov o masie 1,39ct.

Nie bez powodu ALROSA nawiązała do okresu panowania jednej z najbardziej znanych dynastii Romanowów. Był to najświetniejszy okres w rozwoju dworu Imperium Rosyjskiego, a zarazem w rozwoju sztuki, w tym również sztuki jubilerskiej. Wielu przedstawicieli najznamienitszych rodów odgrywało rolę prywatnych mecenasów. Do najbardziej znanych osobistości należał hrabia Piotr Szremietiew, hrabia Grzegorz Orłow, Minister Spraw Zagranicznych Kanclerz Michał Woroncow oraz Kanclerz na dworze Katarzyny Wielkiej Mikołaj Jusupow.

Nawiązując do aukcji diamentu Dynasty ciekawostką jest fakt, iż nabywcą okazała się firma jubilerska Mouawad Group znana z projektowania i wykonania nie tylko biżuterii i zegarków, ale również najdroższej bielizny prezentowanej przez modelki Aniołki Victoria’s Secret.

Jeśli poszukujesz certyfikowanych diamentów w najlepszych cenach hurtowych

Sprawdź ofertę

Autor: Kinga Dziekońska

Źródło: Rapaport

Nowe w ofercie