Białe diamenty – jedne z najrzadszych Fancy colours

Diamenty o barwach fantazyjnych są niezwykle rzadkie i zakres możliwych tonacji kolorystycznych może konkurować z najpiękniejszą tęczą. Wśród tej gamy znajdują się diamenty białe. Tak, tak białe, a nie bezbarwne. Określenie „biel” stosowane jest w przypadku diamentów, których barwę klasyfikuje się według systemu GIA – od D do H. Jednakże są to diamenty bezbarwne, które nie posiadają żadnego zabarwienia lub wykazują minimalne żółte, lub brązowe zabarwienie. Natomiast diamenty białe są mleczno-białe i charakteryzują się obniżoną transparencją (przezroczystością). 

Skąd się biorą białe diamenty?

Przyczyną powstania takiego koloru jest występowanie mikroskopijnych inkluzji, zazwyczaj rozlokowanych w postaci „chmury”, dających wrażenie mlecznej zawiesiny w przezroczystej masie kamienia. Czasami używa się określenia „opalescencja” gdyż przypominają białe opale o znikomej „play-of-colour” (grze koloru).

Ze względu na rzadkie występowanie diamenty te są niezwykle ciężkie do klasyfikacji oraz wyceny, zazwyczaj zasilają zbiory kolekcjonerów.

Zdjęcie 1 – 1,57 ct Fancy white diament o szlifie markizy, pochodzący z kolekcji diamentów o barwach fantazyjnych zwanej Aurora Butterfly of Peace

Zdjęcie 2 – 2,11 ct Fancy white diament o szlifie łezki pochodzący z kolekcji Aurora Butterfly of Peace

Autor: Kinga Dziekońska

Wszystkie kolorowe diamenty, sprowadzamy na indywidualne zamówienie klienta.

Skontaktuj się z naszym ekspertem (+48) 61 648 28 21 Pon. — Pt. 8-16

Nowe w ofercie