Fancy yellow… czyli żółte diamenty rozpoczynają sezon jesienny 

Pomimo, iż diament kojarzy się z barwą białą i opinią im bielszy tym cenniejszy, to jednak w rzeczywistości diament jest minerałem występującym w naturze w bogatej skali kolorystycznej. Jednakże tzw. fancy colours, czyli barwy fantazyjne są niezwykle rzadkie, a co za tym idzie bardziej wartościowe i poszukiwane przez kolekcjonerów i inwestorów. Wartość diamentu wzrasta wraz z intensywnością nasycenia barwy. O ich niezwykłej rzadkości niech świadczą liczby na 10000ct wszystkich diamentów, tylko 1ct to diamenty o barwach fantazyjnych.

Rodzaje żółtych diamentów

Wśród nich najbardziej popularne, bo stanowiące aż 60% wszystkich fancy colours, to diamenty o barwie żółtej, czyli fancy yellow lub inaczej canary yellow. Biorąc pod uwagę skład chemiczny diamentu jest to czysty węgiel, jednakże pojawiające się w siatce krystalograficznej atomy innych elementów powodują powstanie barwy innej niż biała. I tak za powstanie barwy żółtej odpowiedzialny jest azot. W skali fancy yellow rozróżnia się sześć stopni nasycenia barwy : Fancy Light , Fancy, Fancy Dark, Fancy Deep, Fancy Intense, Fancy Vivid.

Różnice w cenach są bardzo znaczne i tak, karatowy diament Fancy Light kosztuje około 20 000 PLN natomiast za kamień o tej samej masie, ale barwie Fancy Vivid trzeba zapłacić około 70 000 PLN.

Przy zakupie diamentów kolorowych należy również zwrócić uwagę na takie czynniki jak: czystość, pochodzenie barwy diamentu oraz dystrybucję koloru w masie kamienia, a także szlif.

Sprawdź ofertę

W przypadku diamentów o barwach fantazyjnych istotnym elementem jest czystość. Powinno wybierać się kamienie o czystości co najmniej VS, a najlepiej VVS lub FL/IF. Wszelkiego rodzaju inkluzje mogą mieć niepożądany wpływ na równomierne wybarwienie kamienia.

Pochodzenie barwy w diamencie

Jeśli chodzi o pochodzenie barwy w diamencie należy zwrócić uwagę na to, czy barwa fantazyjna została stworzona przez naturę, czy w laboratorium. Na certyfikatach międzynarodowych w pozycji „color origin” powinno być określenie „natural”. Jeśli jest „treated” to znaczy, że fantazyjna barwa jest efektem ingerencji człowieka. Tego typu kamienie mają o wiele niższą cenę i nie są polecane jako forma inwestycji, czy jako eksponat tworzący kolekcję. Istotną pozycją na certyfikacie jest „color distribution”, czyli w jaki sposób kolor jest rozmieszczony w kamieniu. Powinno być „even”, czyli równomierne wybarwienie całej masy kamienia.

W przypadku diamentów o barwach fantazyjnych kolejnym istotnym czynnikiem jest szlif, który ma wpływ nie tylko na „fire” (ogień) i dyspersję światła dziennego (efekt tęczy), ale również na nasycenie barwy. Odpowiednim kształtem oraz głębokością szlifu można zintensyfikować kolor diamentu, dlatego najczęściej stosowanymi szlifami są szlify fantazyjne, takie jak owal, poduszka (cushion), radiant, serce.

Najsłynniejszy żółty diament

Jednym z najsłynniejszych żółtych diamentów na świecie jest 128,54ct diament należący do Tiffany, która weszła w jego posiadanie w 1878 roku. Kamień ten został znaleziony w Południowej Afryce. Jego pierwotna masa w postaci surowej wynosiła 287,42ct i w tej postaci został zakupiony przez Tiffany za 18.000 $ od Compagnie Francais de Diamant du Cap. Około roku zabrała obróbka diamentu, aby zgodnie z wytycznymi firmowego gemmologa dr Georga Kunza nadać mu szlif cushion, czyli poduszki o wymiarach 28,25 x 27 x 22,2 mm o nietypowej liczbie faset: 48 w części pawilonu, 40 w koronie, do tego tafla oraz kolet w kształcie gwiazdy. Diament przez ponad 70 lat był wystawiany w sztandarowym salonie, znanym wszystkim z filmu z Audrey Hepburn „Śniadanie u Tiffaniego”. Obecną oprawę „Bird on a rock” (ptak na skale), wykonaną przez francuskiego złotnika Jeana Schlumbergera, otrzymał w 1995.

Również nasza firma odnotowała wzrost zainteresowania ze strony klientów diamentami o barwach fantazyjnych. Zapewne wpływ na to mają media informujące o aukcjach niezwykłych okazów tego minerału, jak i świat mody promujący intensywne kolory (od neonowych poczynając, poprzez róże i amaranty, kończąc na jesiennych barwach ziemi).

W ostatnim czasie mieliśmy przyjemność zrealizować specjalne zamówienia naszych klientów na diamenty żółte. Jednym z nich był diament o szlifie poduszki (Cushion cut), masie 1.15ct, barwie Fancy Yellow i czystości VVS2.

Natomiast drugim było serce (które swoją urodą dosłownie skradło nasze serca) o masie 1,55ct, barwie Fancy Light Yellow i czystości VVS2.

Wszystkie kolorowe diamenty, sprowadzamy na indywidualne zamówienie klienta.

Skontaktuj się z naszym ekspertem (+48) 61 648 28 21 Pon. — Pt. 8-16

Autor: Kinga Dziekońska

Nowe w ofercie