GOLDSCHMIDTITE nowy minerał odkryty w diamencie

Na kanadyjskim Uniwersytecie Alberta, w pojedynczym ziarnie skały stanowiącej inkluzję kryształu diamentu, odkryto nowy minerał, któremu nadano miano GOLDSCHMIDTITE, na cześć twórcy geochemii Victora Moritza Goldschmidta. Autorką odkrycia jest doktorantka wspomnianego uniwersytetu Nicole Meyer. 

Diament, z którego pochodzi odkryty minerał został znaleziony w Południowej Afryce w Koffiefontein pipe (pipe oznacza komin kimberlitowy). Diament powstał w temperaturze 1200˚C, około 170 kilometrów pod powierzchnią Ziemi, czyli w górnej warstwie płaszcza Ziemi (jest to warstwa pomiędzy skorupą ziemską a zewnętrzną częścią jądra). Biorąc pod uwagę, że dotarcie do płaszcza jest niezwykle trudne, nawet przy obecnych możliwościach technologicznych, naukowcy wykorzystują badania dotyczące inkluzji znajdujących się w diamentach oraz innych kamieniach formujących się na znacznych głębokościach.

GOLDSCHMIDTITE minerał z wnętrza Ziemi

Niezwykle interesujący jest skład chemiczny nowego minerału. GOLDSCHMIDTITE charakteryzuje się wysoką koncentracją takich pierwiastków jak niob, potas oraz pierwiastków ziem rzadkich: lantan i cer. Jest to ciekawe, gdyż jego skład bardzo się różni od składu chemicznego płaszcza ziemskiego, w którym dominują magnez i żelazo. Badania dotyczące nowego odkrycia zostały opublikowane w „American Mineralogist” (wydanie z września 2019) pod tytułem: Goldschmidtite, (K,REE,Sr)(Nb,Cr)O3: a New Perovskite Supergroup Mineral Found in Diamond from Koffiefontein, South Africa”.

Oczywiście diament również rodzi się we wnętrzu Ziemi, a jego naturalne pochodzenie sprawia, że nie ma dwóch takich samych okazów. Dlatego w naszej ofercie znajdziesz najlepsze diamenty posiadające certyfikat autentyczności, zarówno te klasyczne, jak i te "niezwykłe".

Sprawdź ofertę

lub

Skontaktuj się z naszym ekspertem (+48) 61 648 28 21 Pon. — Pt. 8-16

Autor: Kinga Dziekońska

Nowe w ofercie