Identyfikacja diamentu, czyli jak odczytać numer na rondyście

Warto się zastanowić w jaki sposób można mieć pewność, że zakupiony diament ma takie parametry jakie zadeklarował sprzedawca. W przypadku małych diamentów nie wystawia się certyfikatu międzynarodowego, koszt jego wystawienia mógłby albo przekroczyć wartość samego kamienia albo nieproporcjonalnie zawyżyć jego cenę.

Diamenty od masy 0,30ct (czasami mniejszej, ale są to wyjątki) zazwyczaj są zaopatrzone w certyfikat międzynarodowy oraz posiadają numer identyfikacyjny wygrawerowany laserem na rondyście.

Numer na kamieniu powinien być ten sam co na załączonym certyfikacie (zdjęcie 1.). Zalecamy, aby przy zakupie zarówno luźnego diamentu, jak i tego stanowiącego ozdobę wyrobu jubilerskiego, sprawdzić, czy diament posiada certyfikat i numer.

Zdjęcie 1 - Numer na rondyście powinien być ten sam co na certyfikacie

Zdjęcie 2 – zbliżenie numeru (numer przypadkowy)

Jak sprawdza się numer umieszczony na kamieniu?

Ekspert diamentów odczytuje go (zdjęcie 2.) przy użyciu lupy gemmologicznej o 10x powiększeniu. Niektórzy wykorzystują w tym celu mikroskop gemmologiczny, co zdecydowanie ułatwia odczytanie inskrypcji.

Czy można odczytać numer w warunkach domowych?

Nie jest to łatwe zadanie, ale nie niemożliwe. Należy zaopatrzyć się w lupę o powiększeniu 10x (zdjęcie 3.) lub 20x (zegarmistrzowska). Można ją nabyć w sklepach ze sprzętem jubilerskim lub zegarmistrzowskim lub online. Przydatny może być również sprzęt optyczny spoza branży jubilerskiej, np. lupa o powiększeniu 60x (zdjęcie 4.). W obecnej dobie można znaleźć aplikacje, które zamienią nasz telefon komórkowy w silnie powiększającą lupę lub nawet umożliwią zrobienie zdjęcia numeru umieszczonego na rondyście.

Zdjęcie 3 – lupa gemmologiczna powiększająca 10x

Zdjęcie 4 – Lupa powiększająca 60x (lupa posiada wbudowane światło oraz lampę UV do sprawdzenia fluorescencji ; własność prywatna, nie jest to reklama produktu)

Niezbędne jest bardzo silne źródło światła (najlepiej o barwie zbliżonej do światła dziennego) skierowane na diament.

Potrzebny jest również przyrząd umożliwiający przytrzymanie diamentu w stabilnej pozycji (pęseta gemmologiczna - zdjęcie 5., lub uchwyt do kamieni szlachetnych - zdjęcie 6.).

Zdjęcie 5 – Diament w pęsecie gemmologicznej

Zdjęcie 6 – Uchwyt do diamentów

Zdjęcie 7 – Zestaw

Przed przystąpieniem do odczytania numeru najlepiej poćwiczyć ustawianie ostrości przyrządu optycznego na np. bardzo drobnym druku. Lupę należy trzymać stosunkowo blisko oka. W drugiej ręce trzymamy diament w uchwycie. Aby ustabilizować ręce najlepiej oprzeć łokcie o blat stołu (zdjęcie 8.).

Zdjęcie 8 – Sposób trzymania lupy gemmologicznej i sprawdzania diamentu

Lupę powinno się skierować na rondystę diamentu, którym obracamy tak, aby móc zobaczyć całą powierzchnię rondysty. Pamiętajmy, że numer mógł zostać schowany pod „łapkami” uchwytu, dlatego warto zmieniać pozycję diamentu.

Ponieważ praktyka czyni mistrza nie zniechęcajcie się zbyt wcześnie, cierpliwość jest niezwykle przydatną cechą w tej branży.

Klientów, którzy zakupili diament w naszej firmie, zapraszamy do odbioru osobistego, wtedy nasz ekspert diamentów uczy, jak posługiwać się lupą i jak odczytać numer.

Życzymy powodzenia 😊

Autor: Kinga Dziekońska

Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej? Porozmawiaj z naszym ekspertem

Skontaktuj się z naszym ekspertem (+48) 61 648 28 21 Pon. — Pt. 8-16

lub sprawdź ofertę certyfikowanych diamentów w cenach hurtowych

Sprawdź ofertę

Nowe w ofercie