Magiczny urok czarnych diamentów

Czy pamiętacie moment, kiedy Mr Big ofiarował Carrie Bradshaw pierścionek z czarnym diamentem w filmie „Sex and the city 2”? Rzeczywisty pierścionek, noszony przez aktorkę Sarah Jessica Parker został wykonany w 18k białym złocie, jego główną ozdobą był 5ct czarny brylant oprawiony w towarzystwie 78 białych brylantów o łącznej masie 0,40ct. Jego projektantem i wykonawcą był jubiler Itay Malkin. To właśnie ta scena filmowa spowodowała wzrost zainteresowania czarnymi diamentami.

Czym się charakteryzują te niezwykłe kamienie? 

Najsłynniejszym czarnym diamentem jest Czarny Orłow lub inaczej zwany Okiem Brahmy. 67,50-karatowy oszlifowany czarny diament powstał z surowego kryształu o masie 195 karatów, który został odkryty na początku XIX wieku. Według legendy kryształ ten był okiem posągu boga Brahmy w Pondicherry i został skradziony przez jezuitów. Ta niecna kradzież spowodowała, iż uważano, że diament został obciążony klątwą. W 1932 roku dealer diamentów J.W. Paris przywiózł go do Stanów Zjednoczonych i wkrótce po tym popełnił samobójstwo. Taki sam los spotkał rosyjską księżniczkę Nadię Vygin-Orłow dzięki której diament zawdzięcza swoje miano. W okresie późniejszym klejnot został nabyty przez Charlesa F Winsona i, aby zakończyć działanie klątwy... został podzielony na trzy części. Tak powstał Czarny Orłow, który został oprawiony razem z 108 diamentami w przepięknej broszy, stanowiącej element centralny naszyjnika składającego się z 124 diamentów.

Diamenty o naturalnej czarnej barwie zaliczane są do rzadkich tzw. fancy colours. Kolor swój zawdzięczają dużej ilości inkluzji, przede wszystkim inkluzji w postaci grafitu. Z powodu tychże „zanieczyszczeń” diament staje się nieprzezroczysty i charakteryzuje się grafitowo-metaliczną powierzchnią.

Ze swojej strony gwarantujemy, że nasze czarne diamenty nie są obciążone żadną klątwą i nie przynoszą pecha, wręcz przeciwnie. Ich głównym zadaniem jest zdobienie i uszczęśliwianie tych, którzy zachwycili się ich magiczną urodą. Wszystkie kolorowe diamenty, w tym także czarne, sprowadzamy na indywidualne zamówienie klienta.

Autor: Kinga Dziekońska

Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej? Porozmawiaj z naszym ekspertem

Skontaktuj się z naszym ekspertem (+48) 61 648 28 21 Pon. — Pt. 8-16

Nowe w ofercie