Niezwykłe błękity

Petra Diamonds Ltd. koncern wydobywający diamenty, posiadający w swym portfolio pięć najważniejszych kopalni świata, w tym słynną kopalnię Cullinan, poinformował o sprzedaży 20,08ct niebieskiego diamentu, który został wydobyty właśnie w kopalni Cullinan we wrześniu tego roku.

Niebieski diament - skarb stworzony przez naturę

Diament osiągnął cenę 14,90 milionów USD, czyli około 742 000 USD/ct. Pierwotnie szacowana wartość kamienia to 10-15mln USD. Kupcem podobno jest jedna z największych firm jubilerskich, która jednak pozostała anonimowa.

Petra Diamonds Ltd. może jeszcze poszczycić się wydobytym w 2014 roku niebieskim diamentem o masie 122,52ct, któremu nadano nazwę „The Cullinan Dream”. Masa kamienia po oszlifowaniu wynosiła 24,18ct. Został on sprzedany za 25,3 mln USD.

Jak stwierdził Richard Duffy, Petra CEO „Niebieskie diamenty są bez wątpienia najrzadszymi skarbami stworzonymi przez naturę. Z dużym zainteresowaniem będziemy śledzić „podróż” tych niezwykłych kamieni od surowego kryształu po ich oszlifowaną postać."

Autor: Kinga Dziekońska

Wszystkie kolorowe diamenty sprowadzamy na indywidualne zamówienie klienta.     Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z naszym ekspertem (+48) 61 648 28 21 Pon. — Pt. 8-16

Nowe w ofercie