Ponadczasowe piękno klejnotów Hollywood

Wyjątkowe przedmioty zostały sprzedane podczas aukcji w Sotheby’s na początku grudnia 2023 roku. Założony w 1744 roku dom aukcyjny słynie z wystawiania najpiękniejszych i najważniejszych dzieł sztuki i przedmiotów luksusowych. Tym razem pod młotek trafiły wspaniałe klejnoty należące do prawdziwych sław Hollywood XX wieku.

Biżuteria należąca do aktorki Mary Tyler Moore, małżeństwa Barbary i Franka Sinatry czy rodziny Richarda „Reda” Skeltona oraz Tony’ego Randalla to wyjątkowe dzieła sztuki jubilerskiej. Wykonane często na specjalne zamówienie dodatki to kwintesencja złotego wieku glamour. Złoto, diamenty, szmaragdy, perły czy rubiny tworzą biżuterię, która jest prawdziwą gratką dla miłośników wyrafinowanego stylu.

Z pewnością warto podkreślić, że ta biżuteria pochodzi z czasów, kiedy gwiazdy Hollywood nie korzystały jeszcze z pomocy stylistów czy projektantów, tylko samodzielnie wybierały dodatki, które nosiły każdego dnia czy zakładały na czerwony dywan. Biżuteria ta oddaje więc wspaniałe lata przepychu i blichtru tak charakterystycznego dla XX-wiecznej sztuki popularnej.

Biżuteria Reda Skeltona - konesera kamieni szlachetnych

Wśród wystawionych przedmiotów znalazła się biżuteria należąca do Richarda „Reda’ Skeltona. Ten uwielbiany i utalentowany komik był prawdziwym koneserem drogocennych klejnotów. W tym względzie słuchał swojej babci, która od zawsze powtarzała mu, że kamienie szlachetne to najlepsza i najmądrzejsza inwestycja. Podarowany przez nią szmaragd, Skelton osadził w pierścionku i otoczył go diamentami, a wraz z rozwojem kariery i popularności „Red”, inwestował w kolejne jubilerskie dzieła sztuki.

Podczas grudniowej aukcji sprzedano także biżuterię aktora, którą stworzył Harry Winston. Pierścionek z brylantem o imponującej masie 23,65 karata (wylicytowany za 1,4 mln dolarów) czy oszałamiająca bransoletka z rubinami i diamentami to dodatki, które musiały olśniewająco prezentować się na czerwonych dywanach podczas kinowych premier XX wieku. Jednym z bardziej wyjątkowych pierścionków, które należały do Richarda Skeltona jest ten z unikalnym różowym szafirem i brylantem. Piękny, głęboki kolor głównego kamienia szlachetnego uzasadniał cenę, za którą pierścionek został sprzedany - ponad 1 mln dolarów!

Karaty i szmaragdy należące do największych gwiazd XX wieku

W Sotheby’s pod młotek poszedł także diamentowy pierścionek (16,19 karata) oraz wprost ociekający kamieniami szlachetnymi naszyjnik Bulgari. W żółtym złocie osadzono perły, szmaragdy oraz diamenty, które razem tworzą wyjątkową oprawę i tylko podkreślają hipnotyzujący blask dużego, centralnie osadzonego szmaragdu otoczonego diamentami. Ten ikoniczny choker trafił w ręce nowego właściciela za nieco ponad 350 tysięcy dolarów. Właścicielami tych dodatków było małżeństwo – Barbara i Frank Sinatra. Muzyk uwielbiał obdarowywać swoją żonę piękną biżuterią. W swojej kolekcji posiadali oni między innymi także 20-karatowy diament o szlifie szmaragdowym, którym Sinatra oświadczył się swojej ukochanej.

Na aukcji sprzedano także biżuterię należącą do rodziny Tony’ego Randalla. Ten znany aktor teatralny, radiowy, filmowy i telewizyjny, pierwsze kroki stawiał w latach 40. XX wieku, a ostatni występ sceniczny dał w 2003 roku, wieńcząc jego niebywałą karierę. W Sotheby’s zaprezentowano dwie pozycje z kolekcji jego żony: broszkę w kształcie konia wysadzaną diamentami i rubinem oraz bransoletkę, która przepięknie łączy w sobie trzy kolory kamieni szlachetnych: głęboki granat szafirów, wyrafinowaną zieleń szmaragdów oraz blask diamentów (wylicytowana za 19 tysięcy dolarów).

Podczas aukcji nie zabrakło także klasycznego zegarka Cartier z roku 1960, który Charlie Chaplin podarował swojej żonie. Oona Chaplin prawie się z nim nie rozstawała i nosiła go prawie każdego dnia.

Siła filantropii, czyli biżuteria Mary Tyler Moore

Sotheby’s licytowało także na rzecz specjalnej inicjatywy, którą wsparły klejnoty Hollywood należące do Mary Tyler Moore. Uważa się, że ta utalentowana aktorka i tancerka była prawdziwą pionierką i otwierała drzwi Hollywood kolejnym kobietom. Inteligentnie wybierała kolejne role, stając się wzorem do naśladowania dla milionów kobiet nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Prywatnie była nie tylko feministką, ale i filantropką - wspierała prawa zwierząt oraz stworzyła Mary Tyler Moore Vision Initiative, której misją był rozwój metod leczenia osób z cukrzycą, na którą Moore sama chorowała.

Cała kwota pochodząca ze sprzedaży klejnotów z kolekcji Mary Tyler Moore zasiliła konto jej fundacji, a wśród wystawionej na aukcję biżuterii znaleźć można było diamentowe kolczyki )wylicytowane za ponad 16 tysięcy dolarów), naszyjniki wylicytowany za ponad 35 tysięcy dolarów czy pierścionek (wylicytowany za ponad 76 tysięcy dolarów) oraz platynowy zegarek wysadzany diamentami (wylicytowany za ponad 16,5 tysięcy dolarów).

Nowe w ofercie