Setne urodziny szlifu brylantowego okrągłego

W tym roku mija dokładnie 100 lat od powstania współczesnego szlifu brylantowego okrągłego. Jego twórcą był Marcel Tolkowsky, urodzony w Antwerpii, wywodzący się z żydowskiej rodziny szlifierzy diamentów (korzenie rodziny wywodzą się z Polski). Tolkowsky z wykształcenia inżynier, w ramach pracy doktoranckiej (PhD) na Uniwersytecie Londyńskim, w wieku 19 lat, opracował, przy wykorzystaniu dokładnych obliczeń matematycznych, idealny sposób szlifowania diamentu tak, aby uzyskać maksymalną brylancję i „ogień”, które odpowiadają za wewnętrzne „życie” klejnotu.

Amerykański standard

Opublikowana przez niego książka „Diamond design” zawierająca specyfikację szlifu brylantowego została uznana za Standard Amerykański (American Standard zwany również American Ideal Cut, Tolkowsky cut, Tolkowsky Brilliant). Wszelkie późniejsze modyfikacje niewiele różnią się od oryginału. W 1940 roku Marcel Tolkowsky wyemigrował do USA, gdzie nadal aktywnie brał udział w rozwoju przemysłu diamentowego (aż do 1975 roku). Zmarł w 1991 roku.

Wyjątkowy diament "100 Years Brilliant"

Aby uczcić setną rocznicę szlifu brylantowego the Antwerp World Diamond Centre (AWDC) zorganizowało nie tylko jarmark uliczny „100 Years Brilliant”, ale również było pomysłodawcą niezwykłego projektu. Grupa 57 mieszkańców miasta została wyznaczona do oszlifowania pojedynczego diamentu. „Jedna osoba przypada na jedną fasetę brylantu” jak wyjaśnił Ari Epstein, CEO AWDC. „W ten sposób zostanie podkreślony wielokulturowy charakter przemysłu diamentowego Antwerpii”. Po ukończeniu procesu szlifowania diament zostanie wystawiony w muzeum DIVA.

Pierwsza honorowa faseta przypadła w udziale bratankowi Marcela, słynnemu szlifierzowi diamentów, Gabrielowi „Gabiemu” Tolkowskiemu. Jednym z jego osiągnięć jest obróbka bezcennego 274ct diamentu Centenary, otrzymanego po oszlifowaniu 599ct surowego kryształu (największego znalezionego kryształu o barwie D i czystości Flawless).

Sprawdź ofertę certyfikowanych diamentów w cenach hurtowych

Sprawdź ofertę

Za oszlifowanie drugiej fasety diamentu został „odpowiedzialny” stulatek Constantinus „Stan” Hunselmans, który obchodzi swoje urodziny razem ze słynnym szlifem. Jak zażartował leciwy senior... „gdybym był nieco młodszy, może pomyślałbym o zmianie kariery”.

Wśród licznych VIP-ów znaleźli się Feriel Zerouki - Senior Vice President International Relations and Ethical Initiatives z De Beers Group, Sergey Panchekhin – Dyrektor ALROSA Belgium, oraz ambasadorowie państw posiadających złoża diamentów rezydujący w Belgii, (np. Kanada, Namibia, Angola, Południowa Afryka).

Autor: Kinga Dziekońska

Nowe w ofercie